ПОШУК
ВХІД НА САЙТ


   
 

М. Авраменко. Старт у трудове життя

У комплексній системі реабілітації інвалідів професійна реабілітація та наступна трудова зайнятість — одні  з найважливіших засобів інтеграції в суспільство людей з обмеженими фізичними можливостями. З одного боку, це сприяє їх самозабезпеченню та матеріальній незалежності, з іншого — є засобом самоствердження особистості, досягнення вищого рівня соціалізації, адже працевлаштований інвалід — це підвищення суспільної продуктивності, розв'язання багатьох соціальних проблем.

Початок практичній реалізації поклав президентський указ від 23 травня 2001 року, де вперше за часи незалежності пріоритетами були визначені професійна реабілітація інвалідів як засіб їх адаптації до суспільного життя, розробка й запровадження методик професійної реабілітації, підготовка фахівців для цієї роботи. А вже через півроку, 3 грудня,  в лісопарковій зоні поблизу села Лютіж, що неподалік Києва, відбулося урочисте відкриття Всеукраїнського центру професійної реабілітації інвалідів.

Сьогодні тут є всі умови для досягнення інвалідами реальної рівноправності у повсякденні, здобуття сучасної робітничої спеціальності, щоб стати конкурентоспроможним і на ринку праці, і в житті. Про те, які завдання стоять перед Центром, як вони реалізуються, наша розмова з його директором,  кандидатом медичних наук Миколою АВРАМЕНКОМ.
 
 
Взірець  безбар'єрності

Для тих, кого хвороба з народження чи внаслідок нещасного випадку прикувала до інвалідного візка, позбавивши надії  хоч крок ступити по землі, чий  світ ще донедавна був обмежений лише колом родинного спілкування, книжок і радіо чи теленовин, направлення на навчання до Всеукраїнського центру професійної реабілітації інвалідів стає чимось на зразок польоту в космос.

І не дивно, адже тут все за євростандартами безбар'єрності:  навчальні класи та майстерні, їдальня, клуб, басейн, лікувальні кабінети, тренажерні зали. Немає перешкод і на території навчального  комплексу: для  візочників встановлено пандуси, кімнати у двоповерхових житлових корпусах обладнано всім необхідним, проживати в них пропонують на вибір — по одному чи вдвох, як зручніше. За тими, кому потрібна допомога, закріплюються слухачі з груп соціальних робітників.

У Центрі можна здобувати різні робітничі професії: взуттьовика, вишивальниці, секретаря керівника, перукаря, соціального робітника, оператора ком-п'ютерного набору, слюсаря з ремонту автомобілів, бджоляра, швачки. Навчання і перебування інвалідів оплачується державою.

І самотнім тут ніхто себе не почуває. Проведені  разом години дозвілля, цікаві вечори відпочинку навіть сором'язливих перетворюють на лідерів, які стають душею колективу. Дуже велику роль у цьому відіграє чуйне ставлення працівників Центру.
 

Від задуму до реалізації

Міжнародний  досвід створення сприятливих психологічних та правових умов і гарантій для реалізації права інвалідів на освіту, професійну підготовку та добровільну посильну працю спонукав до його втілення в наших реаліях. Відомі в Україні люди — народний депутат Валерій Сушкевич, міністр праці і соціальної політики Іван Сахань і національний кореспондент Міжнародної організації праці Василь Костриця — побувавши в одному з таких центрів у австрійському місті Лінц, об'єдналися ідеєю створення аналогічного закладу в нашій державі.

Тоді, на місці нинішнього Центру, був занедбаний санаторій з обшарпаними приміщеннями, зарослою чагарниками й бур'яном територією. Довелося  докласти величезних зусиль, аби вдихнути життя у мертві стіни. Та головне — знайти ентузіаста, який би очолив цю непросту роботу. Ним став кандидат медичних наук Микола Авраменко. Він добирав команду однодумців, котрі поставили перед собою програму-максимум: не просто започаткувати нову державну соціальну установу, а зробити її взірцевою. Такою, за яку не буде соромно ні перед інвалідами, які повірять у себе, у власні сили і захочуть змінити власне життя, ні перед суспільством.

— Врахуйте, що "списувати" не було в кого, — зауважує Микола Леонідович. — Ми були піонерами створення в Україні нового реабілітаційного напрямку. Безперечно, підтримку мали і від українських, і від зарубіжних колег, але методику довелося самотужки адаптовувати до вітчизняних умов. Цьому сприяв науковий підхід до справи, бо лише він спроможний дати очікуваний результат.
 

Дає надію і професію

Процес розбудови та оснащення Центру відбувався за активної допомоги Міжнародної організації праці, Фонду соціального захисту інвалідів, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, Пенсійного фонду, Державного центру зайнятості, Національної спілки майстрів народного мистецтва, чисельних громадських організацій інвалідів, установ та організацій системи Мінпраці. Утримання  Центру здійснюється за кошти Фонду соціального захисту інвалідів.

Ще велися опоряджувальні роботи, а Центр уже приймав перших слухачів. Сьогодні тут одночасно може перебувати та здобувати фах за дев'ятьма робітничими професіями 136 осіб І–ІІІ групи інвалідності працездатного віку, які потребують професійної та соціальної реабілітації. За  чотири роки близько тисячі слухачів оволоділи спеціальністю.

Зазвичай слухачі перебувають у Центрі п'ять місяців. Окрім прекрасних умов проживання та навчання, кожен має можливість поліпшити своє здоров'я — в Центрі здійснюється супроводжуюча медична та соціально-психологічна реабілітація. Для цього тут працюють лікарі, масажисти. А ще можна займатися на спеціальних тренажерах, купатися в басейні, приймати лікувальні ванни, оздоровлюватись у спортзалі, відпочивати і духовно збагачуватись.

— Якщо після перебування в Центрі кожен із слухачів по-новому оцінить свої можливості, повірить у власні сили, він зможе змінити своє майбутнє, — каже директор. — З вірою та оптимізмом  і гори  можна перевернути.
 

Вітчизняні ноу-хау

Сьогодні Всеукраїнський центр професійної реабілітації інвалідів — державна соціальна установа європейського зразка, де  на практиці здійснюється багато з того, що декларує Конституція України, про що йдеться у законах, що ми чуємо з трибун.

Обладнані всім необхідним, світлі навчальні класи та кабінети, новітні комп'ютери, придбані, до речі, за кошти Міжнародної організації праці, усміхнені, щасливі обличчя людей, які з ентузіазмом освоюють нові професію...

Поняття "безбар'єрність", "доступність" тут наповнено реальним змістом, адже саме за цими принципами організовано перебування інвалідів, яке дозволяє їм відчути себе рівним серед рівних. А легкі, світлі конструкції критих тротуарів — власне ноу-хау центру. Тому коли падає сніг або дощ, люди з вадами руху можуть без проблем дістатися до їдальні, в навчальний корпус, у клуб чи бібліотеку або просто подихати свіжим повітрям серед сосен, квітників і доглянутих газонів.
 

Творча лабораторія

Серед пріоритетних завдань Центру — підвищення кваліфікації соціальних працівників і спеціалістів, що займаються професійною реабілітацією осіб з обмеженими фізичними можливостями. З цією метою провадиться системна цілеспрямована робота щодо створення необхідних умов для організації та проведення на його базі курсів підвищення кваліфікації за  відповідною ліцензією Міністерства освіти і науки України.

Фахівці Центру, пройшовши за фінансової підтримки МОП стажування в реабілітаційних центрах міста Лінц (Австрія) та німецького Гайдельбурга, активно застосовують на практиці новітні методи й технології реабілітації. Нині колектив має 17 деклараційних патентів на винаходи — всі вони спрямовані на те, щоб полегшити буття та  здоров'я слухачів Центру.

Центр здійснює науково-дослідницьку діяльність і координацію роботи з впровадження в практику роботи регіональних і місцевих центрів професійної та соціальної реабілітації науково-обґрунтованих методик та технологій, а також науково-практичне співробітництво з вітчизняними науково-дослідними установами, національними та закордонними центрами, фондами, державними та громадськими організаціями. Працівниками Центру підготовлено і видано декілька десятків наукових статей, тез доповідей, патентів на винаходи та корисні моделі.

На базі Центру постійно проводяться національні та міжнародні науково-практичні конференції, семінари, наради, зустрічі з питань соціальної, професійної та медичної реабілітації інвалідів, системного підходу до їх працевлаштування та зайнятості, безбар'єрності, з обміну досвідом організації  діяльності громадських організацій тощо.
 

Милосердя проростає добром

— "Миколо Леонідовичу, що з досягнутого за ці чотири роки вважаєте  найважливішим?" — запитую нашого співрозмовника.

— Найголовніше те, що ми започаткували нову освітньо-реабілітаційну галузь і наповнили її реальним змістом. А також створили колектив однодумців, які сповідують закладену в основу реабілітаційної діяльності ідеологію гуманності, співпереживання за долю ближнього. Кожен є прикладом добросовісного й творчого ставлення до справи.

Ми вносимо свою частку у виконання завдань Національної програми професійної реабілітації та зайнятості осіб з обмеженими фізичними можливостями —  збільшення числа працюючих інвалідів, забезпечення їм достатнього рівня доходів, сприяння вільному обранню місця роботи. Майже 40% наших випускників мають роботу.

"Соціальною можна назвати лише ту державну політику, яка створює рівні стартові позиції для всіх, зокрема й для осіб з обмеженими фізичними можливостями" — ці слова ми чули не раз. Але переконуєшся в тому, що це не пустопорожні декларації, побувавши в Лютіжі, де вже кілька років працює прекрасний і потрібний суспільству заклад — Всеукраїнський  центр професійної реабілітації інвалідів Міністерства праці та соціальної політики.

Відбудова  і належне функціонування цієї соціально значущої установи для обділених долею людей є взірцем державницької позиції, утвердженням засад суспільства соціальної рівності. Як і прикладом того, що саме так, раціонально та ефективно, мають використовуватися державні кошти, щоб від них була користь і окремому громадянинові, і суспільству загалом. Адже залучення інвалідів до професійного навчання та посильної праці — це для них і духовне, і матеріальне відродження, а для країни — зменшення  соціального тягаря.

Компьютерные курсы
© Авторські права НТІ«Інститут соціальної політики». Інтернет-портал створено за підтримки Київстар Дж.Ес.Ем.
ddd | ДІЯЛЬНІСТЬ | ПРОЕКТИ | КЕРІВНІ ОРГАНИ | РЕГІОНАЛЬНІ ФІЛІЇ | КОЛЕКТИВНІ ЧЛЕНИ | ВЧЕНА РАДА | ЕКСПЕРТНА РАДА | ОПІКУНСЬКА РАДА | КОНТАКТИ | СТРАТЕГІЯ | Освіта та наукова діяльність | Професійна реабілітація, працевлаштування | Законодавство | Додайте новини | Архів новин | Довідкова інформація | Періодичні видання | ABOUT | CONTACTS | Консультація | Дошка знайомств | Інтелектуальні види спорту для інвалідів | Творчість | Web-ресурси | Безбар`єрність | Актуальні новини |
Створення та підтримка ClearDesignStudio
Інформація Електронна бібліотека